Valentýnské odběry krve v Pardubické nemocnici

13.
únor 2023
07:00 hod.

místo konání

Pardubická nemocnice, transfuzní oddělení, budova 27, suterén

Přijďte darovat krev a oslavte originálním způsobem svátek zamilovaných! Nemocnice Pardubického kraje pořádá tradiční Valentýnské odběry krve s cílem získat nové dárce. První letošní se uskuteční v pondělí 13. února od 7 do 11 hodin na transfuzním oddělení v Pardubické nemocnici.

Krev od dárců je nenahraditelnou tekutinou, zachraňuje životy pacientům po úrazech, při operacích nebo třeba při komplikovaném porodu. Proto každá nemocnice potřebuje mít co nejširší dárcovský registr.

Prvodárci mohou přijít bez objednání

Zájemci o dárcovství krve, kteří přijdou v rámci Valentýnských odběrů darovat krev vůbec poprvé, se nemusí dopředu objednávat nebo registrovat. Vítáni jsou i dárci plazmy.

Akce u příležitosti svátku zamilovaných má na transfuzní stanici již dlouhou tradici, kterou dočasně přerušila koronavirová pandemie. V Pardubicích se Valentýnské odběry krve konají po jedenácté.

Pro dárce v Pardubicích jsou připraveny drobné dárky od dětí ze Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, která pomáhá dětem s hendikepem, a také občerstvení od hypermarketu Globus. Na jednoho vylosovaného prvodárce v Pardubicích pak čeká romantická večeře pro dva ve zdejší restauraci Hacienda Ranchero.

Záštitu nad Valentýnskými odběry krve v Pardubicích převzala senátorka Miluše Horská a náměstkyně hejtmana Pardubického kraje za zdravotnictví Michaela Matoušková.

Kdo může darovat krev?

Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny.

24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak ani nadměrná fyzická námaha, například při sportu. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména 24 hodin před odběrem vypít dostatek tekutin.