Česko-slovenské Dny mladých chirurgů na Seči nabídly vysokou odbornou úroveň

15. června 2016
Více než tři stovky českých a slovenských zdravotníků se zúčastnily kongresu Dny mladých chirurgů na Seči, které měly vysokou odbornou kvalitu.

Již pošestnácté se uskutečnil česko-slovenský kongres „Dny mladých chirurgů prof. MUDr. Stanislava Čárskeho, CSc.“. Konal se ve dnech 9. a 10. června 2016 v Hotelu Jezerka na Seči a byl opět spolupořádán Chirurgickou klinikou Pardubické nemocnice, Chirurgickým oddělením Nemocnice Havlíčkův Brod, Chirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Hradec Králové a Sekcí mladých chirurgů České chirurgické společnosti ČLS JEP.

Kongres, u jehož zrodu stál bývalý přednosta Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice doc. MUDr. Karel Havlíček, CSc. a jeho nástupce doc. MUDr. Jiří Šiller, PhD., měl opět vysokou úroveň. „Zúčastnilo se ho 310 zdravotníků z České a Slovenské republiky. Akce se tak řadí mezi nejvýznamnější české chirurgické kongresy,“ uvedl Miloslav Pirkl, zástupce primáře oddělení cévní a plastické chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice a jeden z hlavních organizátorů akce.

V sesterských a lékařských sekcích zaznělo celkem 115 odborných sdělení z oborů onkochirurgie, všeobecná a hrudní chirurgie, traumatologie, cévní chirurgie a ošetřovatelství včetně vyzvaných přednášek profesora Rysky, docenta Hytycha a docenta Froňka. „Odborný program byl letos snad na ještě vyšší úrovni než kdykoliv předtím a je nutné konstatovat, že některá z přednesených sdělení jistě přesahují rámec chápaný trochu nesprávně jako ´sdělení mladého chirurga´. Je zjevné, že v Čechách i na Slovensku se daří v chirurgických oborech nejen aplikovat nejmodernější vědecké a medicínské poznatky, ale i participovat na jejich zrodu,“ uvedl Pirkl.

Kromě této vzdělávací úlohy kongres splnil i své další cíle, které si vytyčil. Je nadále místem, kde se i nejmladší lékaři a sestry učí hovořit a diskutovat o odborných tématech. „Atmosféra tohoto kongresu je ryzí a přátelská a jako taková má sloužit a slouží k odstranění ostychu hovořit před odbornou veřejnosti. Dalším cílem je pak vytvoření platformy, kde se kolegové napříč oběma státy potkávají, poznávají a navazují osobní kontakty, které do budoucna mohou využít pro potřeby svých pacientů a svého vzdělávání,“ uvedl Pirkl.

Česko-slovenský kongres mladých chirurgů měl opět nejen vysokou odbornou úroveň, ale byl na výši rovněž společensky. Večerní program totiž zpestřil koncert populární hudební skupiny Ready Kirken a DJ Viktor. V příštím roce se tato akce přesune tradičně opět na Slovensko.

Pořádání v roce 2018 se znovu ujmou pardubičtí chirurgové. „Organizace kongresu je enormně složitá a časově náročná. Proto bych rád touto cestou poděkoval za ohromnou podporu, rady a pomoc docentu Šillerovi a kolegovi Kasíkovi z naší Chirurgické kliniky a všem sestrám oddělení cévní a plastické chirurgie pod vedením staniční sestry Hany Dvořákové,“ řekl Pirkl.