Co napáchal covid-19 v souvislosti s plísňovými onemocněními?

22. září 2022
Co napáchal covid-19 v souvislosti s plísňovými onemocněními? „Potvrdilo se, že mnoho pacientů, kteří byli pozitivní na nemoc covid-19, mělo také plísňová onemocnění. Zvláště pak ti, kteří trpí také jiným závažným onemocněním,“ prohlásil Karel Mencl, lékař Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice na VI. krajském mezioborovém mikrobiologicko-infektologickém semináři.

Ten ve středu 21. září 2022 hostila Pardubická nemocnice. „Nesl název Aktuality v mykologické problematice (diagnostika, léčba, kazuistiky),“ řekla Eva Zálabská, odborná garantka akce, primářka Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice, které seminář uspořádalo společně s infekčním oddělením Pardubické nemocnice.

„Byl určený pro infektology, mikrobiology a pro další odborníky, kteří se zabývají nemocemi působenými mikroskopickými houbami. Ty mohou v konečném důsledku ohrozit pacienta i na životě,“ uvedl lékař působící na oddělení klinické mikrobiologie.

„Hlavní přínos byl, že zde zazněly nové poznatky z diagnostiky a možnostech terapie. Seminář poskytl zajímavý pohled na závažné houbové infekce. Zabývali jsme se však i širším spektrem mikroorganismů, nejen chlupatými houbami, tedy lidově řečeno plísněmi, ale i kvasinkami, které mohou způsobit rovněž závažná onemocnění. Zvláště infekce krevního řečiště může pacienta velmi snadno zahubit,“ konstatoval Karel Mencl.