Cyklus přednášek seznámí ženy s těhotenstvím, porodem a péčí o novorozence

Cyklus přednášek seznámí ženy s těhotenstvím, porodem a péčí o novorozence
17. prosince 2014
Katedra porodní asistence a zdravotně sociální práce Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice ve spolupráci s Porodnicko-gynekologickou klinikou Pardubické krajské nemocnice, a.s. připravily novinku pro budoucí rodičky. V novém roce pro ně budou pořádat cyklus přednášek zaměřený na specifická témata související s těhotenstvím, porodem a péčí o novorozence. Tyto odborné kurzy navazují na již tradiční předporodní kurzy Porodnicko-gynekologické kliniky.

„Snažíme se neustále zkvalitňovat péči o ženy a vycházet jim maximálně vstříc. Ke kvalitnímu servisu nepochybně patří i dostatek informací. Proto jsme se ve spolupráci s pardubickou univerzitou rozhodli nabídnout jim tyto odborné přednášky," uvedl přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Milan Košťál.

Cyklus je určen pro těhotné ženy v jakémkoliv stupni těhotenství a obsahuje devět přednášek. Jsou zaměřeny na ryze praktická témata. Přednášky se konají každou středu od 28. ledna do 25. března 2015 vždy od 17.00 hodin v knihovně Porodnicko-gynekologické kliniky v suterénu budovy. Cena je 120 korun za jednu přednášku, partner má vstup zdarma. „Přednášet budou zkušené porodní asistentky, laktační poradkyně a odborníci z oboru," uvedl docent Košťál.

Porodnicko-gynekologická klinika nadále pořádá i klasické předporodní kurzy. Jejich podoba však prošla inovací. Program byl rozšířen o jednu lekci na čtyři. Jednotlivé lekce v délce 90 minut jsou zaměřeny na porod, péči o novorozence, kojení a nově i na šestinedělí. Cena však zůstala stejná, nadále je to 720 korun za oba budoucí rodiče.

„Chodit na předporodní kurzy je určitě užitečné, protože se ženy i jejich partneři mohou seznámit s průběhem porodu a s tím, co se odehrává v jednotlivých dobách porodních. Důležité jsou i informace o kojení, péči o novorozence a nově také o průběhu šestinedělí. A pochopitelně je možné si rovněž prohlédnout porodní sály, což je pro budoucí rodiče také velmi podstatné. Kurzy jsou velmi žádané, mnoho párů tuto možnost využívá," uvedl docent Košťál.

Další aktuality

Nový fetální monitor i laboratorní vybavení získaly nemocnice díky daru

31. března 2025

Stejnou rychlostí, jakou se vyvíjí spotřební elektronika, modernizují se i zdravotnické přístroje, jejichž výrobci přinášejí rok od roku jejich vylepšení. V praxi to znamená, že přístroje dovedou lépe a přesněji zobrazovat výsledky, jejich používání je komfortnější pro lékaře i pacienta a využívají technologie, které ještě před pár lety veřejnost běžně neznala. Jedním z takových příkladů je zapojení umělé inteligence, která stále častěji pomáhá při diagnostice vážných onemocnění.

Nadace Anežka darovala Pardubické nemocnici monitor pro nedonošená miminka

31. března 2025

Novorozenecké oddělení Pardubické nemocnice získalo díky Nadaci Anežka nový monitor životních funkcí. Předání se uskutečnilo přímo na novorozeneckém oddělení za přítomnosti primáře dětského a novorozeneckého oddělení Mariana Šenkeříka a spoluzakladatelky Nadace Anežka Michaely Štikové Gemrotové. Monitor pro nedonošená miminka znamená velký přínos pro neonatologickou péči v celém regionu.

Proměna Svitavské nemocnice je na obzoru. Projekt startuje.

24. března 2025

Po výstavbě nových pavilonů s urgentními příjmy v Orlickoústecké a Pardubické nemocnici započala příprava realizace projektu modernizace lůžkového fondu ve Svitavské nemocnici. Jeho ambicí je centralizovat na jedno místo příjmové ambulance a expektační lůžka, vytvořit nová lůžková oddělení interních a operačních oborů a poskytnout pacientům i zdravotníkům vyšší komfort při poskytování zdravotní péče.