Kurz zavádění kanylace pod ultrazvukovou kontrolou se těšil velkému zájmu zdravotníků

12. května 2016
Zdravotníci se na odborném kurzu radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice učili zavádět ultrazvukem navigované centrální žilní kanylace.

Kanylace pod ultrazvukovou kontrolou – to je odborný kurz, který v krátké době již podruhé pořádalo radiodiagnostické oddělení Pardubické nemocnice ve spolupráci s Radiologickou klinikou Fakultní nemocnice Hradec Králové. Novinka se mezi zdravotníky těšila velkému zájmu a během několika měsíců bude připraveno její pokračování.

„Kurz má velmi pozitivní odezvu mezi klinickými lékaři. Zájem o účast byl obrovský, výrazně převyšoval kapacitu. Proto na podzim určitě uděláme III. kurz a rádi uvítáme i účastníky z jiných nemocnic,“ řekl Jan Hájek, vedoucí lékař angiografického pracoviště radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice. „Výuka byla cílena pro lékaře, kteří s ultrazvukem dosud nikdy nepracovali. Mezi účastníky byly ale i zdravotní sestry,“ dodal.

Program kurzu tvořily dva přednáškové bloky a dva workshopy v seminární místnosti radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice. Pod vedením intervenčních radiologů Jana Hájka a jeho kolegy Vendelína Chovance, který byl odborným garantem, se účastníci učili zavádět ultrazvukem navigované centrální žilní kanylace. „Jednalo se o zavádění centrálních katétrů nebo dialyzačních linek pod ultrazvukovou kontrolou. Přínosem tohoto postupu je snížení všech rizik pro pacienty, jako jsou krvácení, pneumothorax či krvácení do hrudníku,“ uvedl Hájek.

Dušan Korel