Lékaři Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice předávali zkušenosti z operací nádorů

8. října 2014
Chirurgická klinika Pardubické krajské nemocnice, a.s. druhým rokem využívá patentovaný jednorázový trokar Endorec v oblasti kolorektální chirurgie. Je to operační pomůcka, která nahrazuje rektoskop a umožňuje použití běžného endoskopického instrumentária v konečníku. O zkušenosti školícího centra pro tento postup se zdejší lékaři podělili se svými kolegy z českých a slovenských nemocnic při odborném workshopu. Zúčastnil se ho i francouzský profesor Jean Pierre Cohen z kliniky v Nice, jenž tuto pomůcku vymyslel.

„Operační postup s použitím tohoto trokaru je pro pacienty podstatně výhodnější než klasická operace. Pacient nemá žádné jizvy na břiše a ještě ve stejný den nebo hned následující den může být zcela bez problémů propuštěn domů," řekl Lukáš Sákra, primář chirurgického oddělení Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s. „S využitím této operační pomůcky jsme schopni odstranit počínající nádory v konečníku a v nejnižší části tlustého střeva. Touto metodou můžeme nahradit klasickou operaci s eventuálním vývodem, nebo-li stomií," dodal.

Zhruba před pěti lety tuto operační metodu spolu s jednorázovým trokarem vymyslel profesor Cohen z kliniky ve francouzské Nice, jenž byl hostem pondělního workshopu na Chirurgické klinice Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Velice nás těší, že duchovní otec této metody mezi nás zavítal. Účast profesora Cohena byla velmi přínosná. On má největší zkušenosti s touto operační metodou. Pro každého z nás bylo velice pozitivní, že se s námi o své poznatky podělil nejen v teoretické části semináře, ale i přímo na operačním sále," uvedl primář Sákra.

Bohaté zkušenosti s využitím jednorázového trokaru Endorec v kolorektální chirurgii však již mají i lékaři Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s. Tuto operační metodu po konzultacích s profesorem Cohenem začali používat již předloni jako vůbec první pracoviště v České republice a posléze ji zavedli do běžné praxe. „Postupně se rozšířily indikace. Nyní se tento postup používá pro větší spektrum nádorů a chorob v oblasti konečníku ve srovnání s obdobím před dvěma lety, kdy jsme s ním začínali," uvedl primář Sákra a dodal: „V současnosti jsme jediným pracovištěm v regionu, které provádí tento typ operace."

O své poznatky se pardubičtí chirurgové podělili s českými a slovenskými lékaři na pondělním specializovaném odborném semináři, který byl věnován problematice specifických zákroků v kolorektální chirurgii. V teoretické části byla dominantní přednáška profesora Cohena. Po ní následovala praktická část na operačním sále. Primář Sákra spolu se svými kolegy při čtyřech operacích, z nichž dvě byly poměrně unikátní svou indikací či postupem, předvedl zmíněnou metodu a ukázal využití jednorázového trokaru Endorec v praxi.

„Domnívám se, že s touto operační metodou máme již velké zkušenosti. Proto chceme i nadále pořádat obdobné odborné semináře a předávat poznatky kolegům. A nadále platí, že bychom chtěli, aby se z naší Chirurgické kliniky stalo výukové centrum pro tuto operační metodu," uvedl primář Sákra.

Mgr. Dušan Korel, tiskový mluvčí