O hlas je potřeba náležitě pečovat, radil foniatr

O hlas je potřeba náležitě pečovat, radil foniatr
17. dubna 2014
S velkým zájmem veřejnosti se setkala možnost vyšetření ve foniatrické ambulanci ušního, nosního a krčního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. v rámci osvětové iniciativy Světový den hlasu, k němuž se už tradičně přidala i Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. Desítky lidí si ve středu 16. dubna 2014 přišly nechat bezplatně vyšetřit hlasivky a hrtan u specializovaného odborníka.

 „Naše klinika do Světového dne hlasu zapojuje pravidelně již několik let. Dnešní zájem veřejnosti o toto vyšetření byl jednoznačně nejvyšší ve srovnání s minulými roky," prohlásil Jaroslav Praisler, vedoucí foniatr ušního, nosního a krčního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Hlas je základem komunikace. Proto je nutné o něj náležitě pečovat a nepodceňovat různé varovné signály. A právě na to upozorňuje Světový den hlasu, který se každoročně koná 16. dubna. Má za cíl zvýšit informovanost veřejnosti a zlepšit prevenci poruch hlasu. Tato osvětová akce se zrodila v roce 1999 v Brazílii a byla reakcí na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u tamního obyvatelstva. Postupně se rozšířila do dalších zemí a od roku 2003 má celosvětovou podobu. Česká republika se do této akce zapojila v roce 2009 a od té doby probíhají preventivní vyšetření i v Pardubické krajské nemocnici, a.s.

Lidé často podceňují déle trvající chrapot. Pokud ho však mají přes tři týdny, měli by již vyhledat pomoc laryngologa nebo foniatra. „Může to být signál upozorňující na vážnější zdravotní problém," upozornil foniatr Praisler. „Proto lidem radím, aby chrapot nepodceňovali a přišli na vyšetření."

Pouze specialisté jsou schopni odhalit příčinu chrapotu a zahájit patřičnou léčbu. „Může se jednat o zánět, který vyžaduje léčbu antibiotiky. Můžeme také odhalit polyp na hlasivce, k jehož odstranění bude nutný chirurgický zákrok. Chrapot však může signalizovat i nádorové onemocnění hrtanu vyžadující komplexní léčbu. Včasně odhalená příčina se pak lépe léčí s minimálním dopadem na organismus. Proto je vhodné vyhledat specialistu co nejdříve," uvedl foniatr Praisler.

V rámci Světového dne hlasu se k tomuto kroku odhodlalo několik desítek lidí a v průběhu celého dne přicházeli do foniatrické ambulance ušního, nosního a krčního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Žádný závažný problém ve smyslu nádorového onemocnění jsme u nikoho neobjevili. Ale několik lidí jsme si pozvali do foniatrické ambulance k dalšímu vyšetření a u dalších jsme objevili jiný zdravotní problém a přijdou rovněž na další vyšetření," řekl foniatr Praisler. „Jen se tak znovu potvrdilo, že Světový den hlasu má velký význam. Je to nepochybně velmi užitečná osvětová i preventivní akce."

Problémům s hlasem se však pochopitelně dá i předcházet, což zájemci mohli rovněž dozvědět v průběhu návštěvy foniatrické ambulance. „Na prvním místě bych jmenoval kouření a pobyt v zakouřených prostorech. To má velmi negativní vliv na hlasivky. Kouření zvyšuje riziko rakoviny hrtanu," upozornil foniatr Praisler.

Hlasivkám neprospívá ani konverzace ve velkém hluku, pobyt prašném či klimatizovaném prostředí, kde jsou velké teplotní rozdíly mezi vnitřním a vnějším prostorem. Je vhodné omezit i konzumaci tvrdého alkoholu, který podobně jako kofein vysušuje sliznice a zvyšuje riziko poškození hlasivek. Suchu v krku je potřeba předcházet dostatečným přísunem tekutin, zejména vody.

„O hlas je potřeba náležitě pečovat. Pokud se tedy objeví nějaký varovný signál, je určitě optimální včas navštívit odborné pracoviště," řekl foniatr Praisler.

Mgr. Dušan Korel, tiskový mluvčí
Pardubická krajská nemocnice, a.s.

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.