Primář Sákra v rozhlasové Radioporadně hovořil o problematice kýly

Primář Sákra v rozhlasové Radioporadně hovořil o problematice kýly
26. února 2019
Hostem rozhlasové Radioporadny byl primář chirurgického oddělení Pardubické nemocnice Lukáš Sákra. Ve studiu Českého rozhlasu Pardubice hovořil o kýle.

Kýla, neboli hernie. Stav, kdy dochází k patologickému přesunu orgánu z jeho přirozeného místa. Nejčastěji orgánů dutiny břišní skrz oslabené místo břišní stěny. To bylo téma, jemuž se věnoval Český rozhlas Pardubice v pořadu Radioporadna. Do studia si pozval primáře chirurgického oddělení Pardubické nemocnice Lukáše Sákru, jenž je pověřen vedením chirurgické kliniky.

Primář Sákra v rozhovoru vyvrátil některé mylné informace, které jsou s kýlou spojeny. Posluchače seznámil s tím, jak kýla vzniká a jaké druhy existují. Hovořil rovněž o tom, proč se místa vzniku kýly liší u mužů a žen nebo jak je možné kýlu odstranit. Více se s problematikou kýly můžete seznámit v záznamu pořadu Radioporadna s primářem Lukášem Sákrou.  

Záznam pořadu si můžete poslechnout zde

Archív pořadů Radioporadna s lékaři z Pardubické nemocnice

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.