Seminář „Ochrana pokožky v chirurgických oborech“

16. listopadu 2013
Chirurgická klinika Pardubické krajské nemocnice, a.s. ve spolupráci se společností Eakin CZ pořádala seminář na téma „Ochrana pokožky v chirurgických oborech". Konal se 13. listopadu 2013 a byl určen pro sestry nejen z Pardubické krajské nemocnice, a.s., ale i z jiných zdravotnických zařízení.

Seminář byl zaměřen na péči o chronické rány a zejména o komplikované stomie. „Účastnice semináře se seznámily jednak s hlavními faktory, které narušují integritu pokožky v okolí stomií a sekundárně se hojících, hojně secernujícíh ran, tak i s moderními pomůckami na ochranu kůže v jejich okolí," uvedl MUDr. Pavel Turnovský z Chirurgické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s.

„Na naší klinice ošetřujeme stomiky nejen z řad našich pacientů, ale konzultujeme i případy z jiných oddělení a také z jiných zdravotnických zařízení. Snažíme se, aby spolupráce byla co nejlepší a abychom je naučili co nejlépe pečovat o takto komplikované pacienty. K tomuto účelu sloužil i tento seminář."

Seminář měl mezinárodní obsazení. Jedním z přednášejících byl Stuart Menery ze severoirské centrály firmy TG Eakin Ltd., která se zabývá vývojem a výrobou špičkových stomických pomůcek a hydrokoloidních materiálů na ochranu peristomální kůže a kůže v okolí chronických ran.Přednáška Stuarta Meneryho byla zaměřena na způsob, jakým lze v praxi použít hydrokoloidní materiály. „Sestry mohly vidět, na jaký typ rány a jakým způsobem lze aplikovat hydrokoloidní kroužky a speciální sáčky, jež se využívají na velké rány na břiše nebo hnisající rány na končetinách," uvedl MUDr. Turnovský.

Hydrokoloidní kružky a speciální velkoformátové sáčky s hydrokoloidní podložkou se již na Chirurgické klinice Pardubické krajské nemocnice, a.s. s úspěchem používají. S praktickými zkušenostmi z jejich použití se podělila Michaela Jesenská, jedna z certifikovaných stomasester.

Závěrečnou přednášku na téma „Komplikace stomií" přednesl MUDr. Turnovský. „Sestrám jsem shrnul možné komplikace, které se mohou u stomických pacientů vyskytnout. Rozebral jsem detailně jednotlivé problémy a ukázal postupy řešení," uvedl MUDr. Turnovský. „Většinu problémů jakožto i jejich prevenci mohou zvládnout sestry. Pouze u velkých komplikací je nutný lékařský zákrok. Jedná se však o méně časté situace. Proto jsme se v průběhu semináře snažili sestrám ukázat, jak o stomie pečovat a předcházet zbytečným komplikacím," dodal chirurg Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Mgr. Dušan Korel
Tiskový mluvčí PKN