Pokud proběhne porod bez komplikací a novorozenec je zdravý, mohou maminky v naší porodnici využít bonding (z angličtiny připoutání, nebo propojení). To je strávení prvních až dvou hodin po porodu s čerstvě narozeným dítětem u sebe na těle, což podporuje utváření vzájemných vazeb, napomáhá rozvoji laktace a přispívá ke klidnějšímu začátku života novorozence.

Hned po narození, ještě před přerušením pupečníku, je dítě vždy položeno na břicho maminky. Pupečník je přerušen až po jeho dotepání, novorozenec je zabalený do teplé přikrývky. Pokud celý porod probíhá bez komplikací a maminka má zájem v kontaktu „skin to skin“ (kůže na kůži) pokračovat, může být miminko ponecháno s rodiči na porodním sále i dvě hodiny.

V případě, že se během porodu vyskytnou komplikace, nebo poporodní adaptace novorozence není bezproblémová, je při porodu přítomen pediatr, či neonatolog, který stav dítěte na porodním boxu zhodnotí a je-li to možné, je dítě k mamince vráceno.

O bondingu jsou budoucí rodiče informováni na našich předporodních kurzech, případně při přijetí do porodnice. Podmínkou bondingu je dobrý stav matky i novorozence a přítomnost doprovodu.