Na podporu kojení vyhlásil roku 1991 celosvětovou iniciativu Baby-Friendly Hospital Initiative-BFHI. Volně se překládá jako iniciativa nemocnic přátelsky nakloněných dětem. V roce 2003 získala tento titul díky novorozeneckému oddělení i Pardubická nemocnice.

Mateřské mléko je nejvhodnější potravou pro kojence i nedonošené děti. Je jedinou výživou plně odpovídající jeho potřebám. Matka a dítě mají pak právo na odpovídající péči před porodem i po porodu, včetně podmínek, které usnadňují kojení.

Zvyšování počtu plně kojených dětí a prodlužování doby kojení je naším cílem, proto se na našem oddělení řídíme těmito hlavními zásadami:

  1. předporodní příprava je důležitá pro rychlé a efektivní nastartování laktace po porodu, proto se účastníme předporodních přípravných kurzů se zaměřením na kojení
  2. poskytujeme odbornou pomoc a podporu při pobytu v porodnici – kontrolu techniky kojení, zaučujeme maminku v různých polohách dítěte při kojení, v případě potřeby zaučujeme matky v alternativních způsobech dokrmu
  3. možnost konzultace i po propuštění z porodnice telefonicky i osobně
    Dokrm podáváme pouze v lékařsky indikovaných případech alternativním způsobem (pomocí stříkačky, nebo hadičky). Maminka je zacvičena sestrou v různých způsobech dokrmování a záleží na ní, který si zvolí.
Laktační poradkyně
Iva Stauberová
Tel. +420 466 015 537
Mobil: +420 727 971 863