Kontakt
466 014 732

MS Centrum Pardubické nemocnice se nachází v budově č. 18 ve 4. patře. Onemocnění je dle MRI (magnetické rezonance) charakterizované vznikem mnohočetných zánětlivých ložisek v bílé hmotě mozku a míchy, především kolem mozkových komor, v corpus callosum, které spojuje obě hemisféry, v mozkovém kmeni a bílé hmotě míchy. Kromě léčby RS (roztroušené sklerózy) se zabýváme také péčí o pacienty s onemocněním ze spektra neuromyelitis optica.

 Jak se k nám objednat?

  • První objednání do MS centra zajišťuje odesílající neurolog. Je nutné provedení magnetické rezonance mozku a výsledky rozboru mozkomíšního moku.
  • V případě konzultací a dotazů volejte mezi 14. a 15. hodinou v úterý–čtvrtek.
  • V případě akutních potíží volejte kdykoliv.

V případě, že potřebujete pouze recept na léky (mimo biologickou léčbu), pošlete, prosím, svou žádost na e-mailovou adresu msrecepty.pkn@nempk.cz. Do e-mailu uveďte své jméno, příjmení, prvních 6 čísel rodného čísla (bez čísel za lomítkem), lék, jeho gramáž a požadované množství.

Vedoucí lékařka: 
MUDr. Alena Martinková
 

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza mozkomíšní je chronické autoimunitní onemocnění mozku a míchy. V důsledku autoimunitního zánětu dochází k poškození nervových buněk se ztrátou jejich obalu – myelinu (proto se často používá termín demyelinizační onemocnění). Myelinový obal je nezbytný pro správné fungování nervových buněk. Vedle zánětu dochází v různé míře i ke ztrátě nervových buněk – tzv. neurodegeneraci.

Ataka

Ataka znamená jakékoliv nové neurologické obtíže či výrazné zhoršení těch stávajících, pokud pacient zároveň nemá zvýšenou teplotu či akutní infekční onemocnění. Příznaky by měly trvat déle než 24 hodin. Ataka by měla být přeléčena kortikoidy. 
Mezi nejčastější projevy patří poruchy citlivosti (ať již ve smyslu snížené citlivosti, ale i brnění, pálení či jiné nepříjemné projevy), postižení hybnosti se snížením svalové síly, zhoršení koordinace pohybů, poruchy zraku a okulomotoriky, potíže s močením a sexuální dysfunkce.

Diagnostika

Základem diagnostiky je neurologické vyšetření, neurolog při podezřením na RS odesílá pacienta na vyšetření magnetickou rezonancí. K potvrzení diagnózy je nutné i provedení lumbální punkce s odběrem mozkomíšního moku event. další pomocná vyšetření (např. evokované potenciály, optické koherenční tomografie).

Další informace týkající se RS si můžete přečíst níže:

 

 
 
 

Podčásti

Lékaři

MUDr. Alena Martinková
MUDr. Miroslav Mareš
MUDr. Věra Křivková
MUDr. Linda Bláhová
MUDr. Simona Halúsková
  • +420 466 014 732

Budova

budova č. 18

Patro

4. patro

Ordinační hodiny

Pondělí 8.00–12.00, 13.00–15.00
Úterý 8.00–12.00, 13.00–15.00
Středa 8.00–12.00, 13.00–15.00
Čtvrtek 8.00–12.00, 13.00–15.00
Pátek 8.00–12.00, 13.00–15.00