Umístění skiaskopie
budova č. 14

Provádíme veškerá skiaskopická vyšetření u pacientů starších 3 měsíců.

Skiaskopické vyšetření využívá podobně jako RTG vyšetření rentgenových paprsků X pronikajících lidským tělem. Obraz z vyšetření není však zaznamenáván na film, ale pomocí zesilovače a televizního řetězce je snímán a následně promítán na televizní obrazovce, kterou sleduje lékař provádějící vyšetření. Stejně jako ostatní RTG metody, u kterých je využíváno ionizujících paprsků X, nese toto vyšetření při nadměrném opakování rizika pro lidský organizmus, proto je nutná jeho správná indikace ošetřujícím lékařem. U těhotných žen, pokud nejsou v ohrožení života, se toto vyšetření nesmí provádět.

Pod skiaskopickou kontrolou je prováděna celá řada vyšetření, která vyžadují přípravu klienta před vyšetřením (viz dále u konkrétních vyšetření). Skiaskopii zabezpečuje tým složený z lékaře, zdravotní sestry a rentgenového laboranta. V průběhu vyšetření lékař pacienta polohuje, na monitoru sleduje průchod kontrastní látky a zhotovuje cílené snímky. Po vlastním výkonu lékař radiodiagnostik vyhotoví popis vyšetření.

Skiaskopické vyšetření trávicí trubice

Skiaskopické vyšetření trávicí trubice je rentgenové vyšetření hltanu, jícnu, žaludku, dvanáctníku, tenkého či tlustého střeva. Provádí se naplněním jednotlivých částí zažívacího traktu kontrastní látkou/látkami (k.l.). Ty se podávají buď ústy (při vyšetření hltanu, jícnu, žaludku, duodena a pasáži tenkým střevem), speciální tenkou sondou zavedenou na začátek tenkého střeva (u enteroklýzy), nebo nálevem do konečníku (u irrigografie).
Nejčastěji používanou k.l. je suspenze síranu barnatého, který může být nahrazen vodnou jodovou k.l. Při vyšetření tenkého střeva se navíc používá roztok metylcelulózy, při vyšetření žaludku oxid uhličitý uvolňovaný z prášku po jeho polknutí, při vyšetření tlustého střeva se doplňuje aplikace vzduchu do střeva.

Vyšetření se provádí na skiaskopické sklopné stěně vleže či ve stoje. Doba jeho trvání se liší zejména podle vyšetřované části zažívacího traktu, rámcově se pohybuje od 15 do 60 minut.
Baryovou k.l. se nedoporučuje podat při podezření na proděravění zažívacího traktu, jeho neprůchodnosti, předchozí závažné alergické reakci na k.l. či její příměs, po čerstvě provedeném kolonoskopickém vyšetření s biopsií. Jodová k.l. se nepodává před léčbou radioaktivním jodem a známé předchozí těžké alergické reakci na podanou k.l.
Vyšetření obvykle probíhá bez komplikací. Vzácně se může vyskytnout reakce na podanou k.l. (proto nezapomeňte odesílajícího i vyšetřujícího lékaře informovat o vašich alergiích), zácpa, velmi výjimečně může dojít k proděravění trávicí trubice.

Vyšetření hltanu, jícnu, žaludku, duodena a pasáž tenkým střevem

Provádí se při podezření na funkční, zánětlivé, nádorové onemocnění, poúrazových a pooperačních změnách, pro ozřejmení polohy cizího tělesa.
K.l. (jako suspenze nebo pasta) se podává ústy. Při vyšetření žaludku pacient někdy navíc polkne šumivý prášek.
Příprava pacienta: od půlnoci nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat žvýkačku.

Dvojkontrastní vyšetření tenkého střeva (enteroklýza)

Provádí se nejčastěji při podezření na neprůchodnost střevní, ke zjištění funkčních, zánětlivých, nádorových onemocnění, k průkazu pooperačních změn, při nevysvětlitelném krvácení do zažívacího traktu či chudokrevnosti, průjmech, dlouhotrvajících bolestech břicha.
Baryová k.l.  a následně metylcelulóza se podává sondou zavedenou ústy či nosem přes jícen a žaludek až na začátek tenkého střeva.
Příprava pacienta: 1–2 dny před vyšetřením bezezbytková lehká strava (vynechat nadýmavou stravu jako ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné a kynuté pečivo, tučnou stravu, koření, mléko a mléčné výrobky), pít hodně tekutin. Od půlnoci před vyšetřením nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat žvýkačku.

Dvojkontrastní vyšetření tlustého střeva (irrigografie)

Provádí se k průkazu divertikulózní choroby, zánětlivých a nádorových onemocnění, při chronickém průjmu či zácpě, při přítomnosti krve ve stolici, hubnutí či chudokrevnosti nejasné příčiny.
Pacientovi je do konečníku zavedena rektální rourka, kterou je nejprve aplikována baryová k.l. a následně je střevo roztaženo vzduchem.
Správná příprava pacienta je zde velmi důležitá: 2 dny před vyšetřením bezezbytková lehká strava (viz. enteroklýza), pít hodně tekutin. Den před vyšetřením lehká snídaně, k obědu čistá polévka, dále jen tekutiny, odpoledne popíjet vyprazdňovací roztok (např. Fortrans). Dle potřeby večer před vyšetřením nebo ráno očistné klyzma (nálev do konečníku). Před vyšetřením od půlnoci nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat žvýkačku.

Mikční cystouretrografie (MCUG)

Jedná se o rentgenové vyšetření zobrazující dolní část močových cest (močový měchýř a močovou trubici), při kterém se do močového měchýře cévkou aplikuje jodová kontrastní látka (k.l.), kterou pacient následně vymočí.
MCUG se provádí na skiaskopické sklopné stěně obvykle vleže. Doba trvání je variabilní, přibližně dosahuje 15–30 minut.
MCUG se nejčastěji provádí u malých dětí při podezření na tzv. vezikoureterální reflux a vývojové vady močových cest. U dospělých při podezření na proděravění močového měchýře, k ozřejmení píštělí komunikujících s močových měchýřem či močovou trubicí, k diagnostice zúžení močové trubice, divertiklů močového měchýře, při opakovaných infekcích močových cest, při inkontinenci, pro zhodnocení pooperačních stavů. Vyšetření se neprovádí při předchozí závažné reakci na jodovou kontrastní látku. Komplikace se vyskytují vzácně, patří k nim alergická reakce na k.l., infekce močových cest, výjimečně proděravění močové trubice. Pacient přichází na vyšetření vymočen.

Podčásti

Lékaři

Budova

budova č. 14

Patro

1. patro

Ordinační hodiny

Pondělí 7.00–15.00
Úterý 7.00–15.00
Středa 7.00–15.00
Čtvrtek 7.00–15.00
Pátek 7.00–15.00